swe
10 بهمن 1401 - 15:28

ساندی تایمز: جوانان فلسطینی چیزی برای از دست دادن ندارند، انتفاضه در پیش است

هفته‌نامه ساندی تایمز در مقاله‌ای نوشت که کابینه راست‌افراطی نتانیاهو در کنار نا امیدی جوانان فلسطینی از آینده خود، احتمال وقوع انتفاضه سوم را تقویت می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنشل بور» خبرنگار نشریه انگلیسی ساندی تایمز، در گزارشی از وضعیت این روزهای فلسطین اشغالی نوشت که همه چی برای شعله‌ور شدن انتفاضه سوم مهیاست؛ کابینه‌ای که تندروترین وزرا را در خود جای داده و جوانان فلسطینی که چیزی برای از دست دادن ندارند.

او نوشت که رهبران و وزرای راستگرای کابینه جدید رژیم صهیونیستی برای به زبان آوردن جملات و مواضع آتشین به رقابت می‌پردازند.

در این گزارش آمده است: «هایم کاتز وزیر جدید گردشگری اسرائیل و یکی از اعضای حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، از احیای گردشگری در "توسکانی‌های محلی در یهوا و سامرا" سخن می‌گوید. یهودا و سامرا نامی است که اسرائیلی‌ها به کرانه باختری اطلاق می‌کنند و توسکانی به شهرک‌های یهودی‌نشین در ایتالیا گفته می‌شود. اما در پی حوادث یک هفته اخیر و خشونت شدید میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، هرگونه ایده‌ای برای اعزام گردشگران به شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری، کاملا رنگ باخته است».

نویسنده در ادامه به جنایت روز پنج‌شنبه هفته گذشته در اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری اشاره کرد که در آن ۹ فلسطینی از جمله یک پیرزن به شهادت رسیده و ۲۰ فلسطینی دیگر زخمی شدند. او نوشت که سپس یک جوان فلسطینی ۲۱ ساله به نام «خیری علقم» از ساکنان قدس شرقی به سوی صهیونیست‌ها شلیک کرده و هشت نفر از آن‌ها را کشت.

به نوشته گزارشگر ساندی تایمز، مشخص شده است که «خیری علقم» این عملیات را با تصمیم شخصی خود انجام داده و کسی نمی‌داند که عضو کدام یک از گروههای فلسطینی بوده است، همچنین مشخص نیست که آیا در پی انتقام حادثه جنین دست به این کار زده یا انگیزه دیگری داشته است.

آنشل بور تأکید کرد: «انگیزه او هر چه که باشد، او به صف طولانی فلسطینی‌هایی می‌پیوندد که به تنهایی و طبق تصمیم شخصی خود در ۹ ماه گذشته اقدام به کشتن اسرائیلی‌ها کرده‌اند. تفاوت حمله شامگاه روز جمعه با تمام عملیات‌های قبلی این است که "خیری علقم" موفق به تیراندازی شد که پنج دقیقه به طول انجامید و تعداد کشته شدگانی را که در ۱۵ سال گذشته در اسرائیل بی سابقه بود را به جا گذاشت».

به گفته نویسنده عمده فلسطینی‌هایی که دست به عملیات می‌زنند، افرادی از خانواده یا بستگان خود را پیش از این به دست صهیونیست‌ها از دست داده‌اند. یکی از بستگان خیری علقم نیز هفته گذشته به دست نظامیان صهیونیست در اردوگاه «شعفاط» در نزدیکی قدس اشغالی به شهادت رسیده بود.

پدر بزرگ «خیری علقم» نیز در سال ۱۹۹۸ به دست یک صهیونیست تندرو به شهادت رسیده بود، اما به دلیل دوستی فرد مهاجم با «ایتمار بن گویر» وزیر امنیت داخلی فعلی رژیم صهیونیستی، دادگاه به بهانه نبود مدارک کافی حکم آزادی او را صادر کرده بود.

همچنین روز جمعه یک نوجوان ۱۳ ساله به سوی شهرک‌نشینان صهیونیست در محله سلوان در قدس شرقی شلیک تیراندازی و دو نفر از آن‌ها را به شدت زخمی کرد؛ در این مورد نیز ساکنان محله سلوان می‌گویند که یکی از بستگان او هفته پیش به دست صهیونیست‌ها به شهادت رسیده بود.

ساندی تایمز در ادامه نوشت: «ادامه خشونت و کشتار، باعث تنش پیاپی و سلسله‌وار می‌شود و موجب می‌شود تا پیش‌بینی اینکه حادثه بعدی در چه مکان و زمانی رخ خواهد داد، دشوار شود».

طبق این گزارش، پس از پایان انتفاضه دوم (سپتامبر ۲۰۰۰ الی فوریه ۲۰۰۵)، درگیری‌ها در یک رشته حملات موشکی و عملیات نظامی علیه حماس در غزه افزایش یافت که این حملات طی چند روز یا چند هفته پایان می‌یافت و سپس حملات انفرادی موسوم به «گرگ‌های تنها» در کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی به دنبال آن افزایش یافت و چندین ماه طول کشید.

به نوشته ساندی تامیز، تنش اخیر ۹ ماه است که ادامه دارد و هیچ نشانه‌ای مبنی بر فروکش کردن آن وجود ندارد و به دلیل وجود عواملی که این تنش‌ها را تغذیه می‌کنند، هیچ بعید نیست که به انتفاضه سوم کشیده شود. در شرایطی که نتانیاهو با وضعیت امنیتی خطرناکی روبه‌رو است و اطراف او را تندروهایی گرفته‌اند که خواستار واکنش سخت هستند، اما نتانیاهو نیز می‌داند که این وضعیت راه‌حل سریعی ندارد، مگر اینکه بخواهد ارتش رژیم صهیونیستی را به شهرهای فلسطینی اعزام کند که به معنای کشتار بیشتر است.

گزارشگر این هفته‌نامه انگلیسی در توصیف جامعه فلسطین نیز نوشت که آن‌ها روحیه ضعیفی دارند و معتقدند که جهان دیگر به آرمان آن‌ها توجهی ندارد و آخرین تلاش جدی برای حل و فصل مسأله فلسطین در سال ۲۰۱۴ از سوی آمریکا بود که نتیجه‌ای نداشت؛ همچنین آن‌ها اعتمادی به رهبرانشان ندارند، به خصوص محمود عباس ۸۷ ساله که ۱۹ سال است بر تشکیلات خودگردان حکومت می‌کند. از سوی دیگر با یک کابینه صهیونیستی تندرو مواجه هستند که سیاست رسمی‌اش توسعه شهرک‌ها در کرانه باختری است.

به عقیده نویسنده انتفاضه دوم به نتایج دلخواه فلسطینی‌ها منجر نشد و فقط اقتصاد آن‌ها را نابود کرد و یکی از دلایل اصلی عدم وقوع انتفاضه جدید همین موضوع اقتصادی است، اما پس از ۲۳ سال از انتفاضه دوم، نسل جدیدی از فلسطینی‌ها به وجود آمده‌‌اند که نا امید هستند و در صورت وقوع انتفاضه جدید چیزی برای از دست دادن ندارند.

در این راستا روزنامه آبزرور انگلیس نیز نوشت که این روزهای خونین در فلسطین اشغالی در خلأ به وجود نیامده است، تنش از بهار سال گذشته رو به فزونی رفت و حملات با سلاح سرد و گرم افزایش یافت و ارتش اسرائیل نیز دست به عملیات موسوم به «شکافتن آب» زد که بزرگترین عملیات در شرایطی غیر جنگی محسوب می‌شد. این عملیات نتایج خونینی در سال ۲۰۲۲ به جا گذاشت، به طوریکه بیش از ۱۵۰ فلسطینی به شهادت رسیده و ۲۳ صهیونیست کشته شدند. سال جدید نیز در حالی آغاز شده که در یک ماه اخیر ۳۳ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

روزنامه آبزرور در ادامه نوشت که نسل جدید فلسطینی‌ها به تشکیلات خودگردان اعتمادی ندارند و آن را ملعبه دست اسرائیل می‌دانند، آن‌ها ارتباطی با فتح یا حماس ندارند و سلاح‌هایشان را از راه قاچاق از اردن و سوریه یا از راه سرقت از ارتش اسرائیل به دست آورده‌اند.

طبق این گزارش یک نظرسنجی که در ماه دسامبر سال گذشته میلادی انجام شد و اخیرا منتشر شده است، نشان می‌دهد که ۶۱ درصد از فلسطینی‌ها و ۶۵ درصد از یهودیان صهیونیست می‌گویند که انتفاضه سوم به وقوع خواهد پیوست.

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007756