swe
10 بهمن 1401 - 16:08

ابلاغ دستورالعمل احداث اتاقک پسماند در مجتمع‌های مسکونی بالای ۵۰ واحد

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از ابلاغ دستورالعمل احداث جایگاه نگهداری و استقرار مخازن ذخیره‌سازی پسماند در مجتمع‌های مسکونی بالای ۵۰ واحد در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش فارس، رضا شرفی گفت: به منظور ایجاد تحول در سیستم ذخیره‌سازی پسماند با محوریت تفکیک پسماند در مبادی تولید و کاهش مخازن ذخیره‌سازی در سطح شهر و جلوگیری از پدیده مذموم زباله‌گردی، دستورالعمل احداث جایگاه و استقرار مخازن ذخیره‌سازی در مجتمع‌های مسکونی بالای ۵۰ واحد به زودی ابلاغ خواهدشد. 

وی افزود: به استناد مصوبه طرح جامع مدیریت پسماند و در راستای برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران، سازمان مدیریت پسماند با همکاری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و اداره کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی نسبت به تدوین دستورالعمل احداث اتاقک پسماند به منظور استقرار مخازن ذخیره‌سازی پسماند در مجتمع‌های مسکونی بالای ۵۰ واحد در سطح شهر تهران اقدام کردند.

شرفی با بیان اینکه پس از بحث و تبادل نظر کارشناسی با تمامی ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان، این دستورالعمل نهایی شده است، ادامه داد: ذکر این نکته ضروری است که پس از تدوین دستورالعمل مذکور، سازمان مدیریت پسماند نسبت به طراحی هوشمند این اتاقک‌ها به منظور اجرا و پیاده‌سازی در سامانه‌های شهرسازی اقدام کرده است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران تصریح کرد: این مهم در راستای اجرای سیستم جمع‌آوری پسماند از درب منازل و حذف حداکثری مخازن ۱۱۰۰ لیتری از سطح معابر شهر تهران در راستای سیاست‌های کلی طرح جامع مدیریت پسماند صورت می گیرد. همچنین، این امر کمک شایانی به حذف پدیده زباله‌گردی خواهدکرد. 

وی در پایان گفت: طرح جامع مدیریت پسماند نقشه راه ۲۰ ساله مدیریت پسماند را در برش‌های پنج‌ساله و سالیانه ترسیم کرده که مجموعه‌ای از اقدامات از قبیل افزایش زیرساخت‌های تفکیک پسماند در مبادی تولید، استقرار سیستم جمع‌آوری از درب منازل و مخازن هوشمند، احداث کارخانجات مدیریت یکپارچه پسماند شهری (MRF) تولید کمپوست باکیفیت و استحصال انرژی از پسماند با رویکرد کاهش دفن را به دنبال خواهد داشت و در نهایت انجام اقدامات فوق کاهش آثار سوء محیط زیستی را در سطح شهر تهران رقم خواهدزد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007908